úterý 21. února 2012

Garmin FR310XT - navigace a geocaching

K tomuhle článku jsem se už chtěl dostat dávno. Už byl dokonce rozepsaný i s obrázky. Problém byl v tom, že pokud do toho člověk pořádně nepronikne, může chvílemi navigace působit chaoticky a místo aby vás vedla, tak vás štve. To se mi stalo v létě, když jsem si nahrál do Garmina trasu z Děčína do Liberce, abych ze Železného knedlíka mohl jet na biku. Bez doptání bych se nedostal ani na kraj města. Ne, že by bloudění nemělo něco do sebe, ale tenkrát lehce mrholilo a do Liberce zbýval kus cesty. Teď už vím, v čem je zakopaný pes a tak jestli máte Garmina, který má v menu tu záhadnou volbu "Courses" a jste hračička, čtěte dál. Používám angličtinu, protože ten český překlad Firmware a Garmin Connectu dělal asi někdo, kdo sportu moc nerozumí a nedá se na to koukat.

Prvním krokem je vytvořit vlastní trasu. Nejjednodušší použití navigace je pokud se necháte navigovat zpět na místo startu. To bych na vyzkoušení pro začátek rozhodně doporučil, protože to je docela dobře popsané v návodu a seznámíte se tak s novými obrazovkami (u navigace jsou 4 navíc). Tím, že potvrdíte volbu GPS -> Back To Start, Garmin si z vaší proběhnuté nebo projeté trasy vytvoří trasu opačnou a vede vás po ní.

Další možností je naklikat si trasu v Garmin Connectu (záložka Courses/Aktivity) a pak pomocí tlačítka Send To Device odeslat do zařízení (resp. do ANT Agenta, který to do něj odešle po jeho připojení). V přístroji ji pak najdete zde: Training -> Courses.

Pokud chcete mít trasu i s výškovým profilem, musíte si trasu vytvořit například na GPSies.com a pak ji vyexportovat (stáhnout) ve formátu .TCX. Bohužel pak sice vidíte výškový profil, ale jen část kolem vás a ne celou trasu a vaše místo na ní.. Takže sice zhruba poznáte, jak dlouhý ještě bude kopec, do kterého běžíte, ale už z profilu nevyčtete, kolik dalších kopců vás čeká. Což není moc užitečné. Na obrazovce s profilem navíc nejde zoomovat jako na té s mapou. Pokud byste to přesto chtěli vyzkoušet, po uložení souboru "neco.TCX" ho musíte importovat do Garmin Training Centra a odtamtud odeslat do Garmina.

EDIT 25.2.: Včera jsem jel trasu staženou od jiného uživatele Garmin Connect a profil jsem viděl celý. Asi tedy záleží na tom, odkud je trasa nahraná (Garmin connect: celý profil, GPSies: část profilu).

Takže máme trasu v Garminovi a jdeme na to. :-)

Zapneme přístroj jako obvykle, počkáme až se chytne a pak v menu Training -> Courses vybereme naši trasu a zvolíme Do Course. Hodí nás to do obrazovky, kterou to přidalo ke našim klasickým (tepovka, čas, tempo, západ slunce:) atp.). Na této obrazovce vidíte 4 údaje - Vzdálenost cíle, čas do cíle (vypočítaný podle vaší aktuální rychlosti), vzdálenost do cíle (bývá stejná jako první položka) a čas trasy (jak dlouho už jste na trase). Vlaječka vlevo nahoře znamená, že jste na trase.

navigační obrazovka (na trase)

Šipkami nahoru a dolů se ujistíme, že tam naše původní obrazovky opravdu jsou. Teď bychom mohli zmáčknout Start a vyrazit. Ale ještě než to uděláme, v klidu se podívejte, jak vypadají další přidané obrazovky. Někde mezi těmi původními je zobrazen profil (nebo jen rovná čára, pokud máte verzi bez profilu).

profil trasy

Po stisknutí tlačítka Mode vás to nehodí klasicky do menu, ale do mapy. V této mapě si zkuste zoomování tlačítky nahoru a dolů. Nic jiného se v ní totiž dělat nedá. :-) Zobrazení mapy může být buď takové, že sever je směrem nahoru (jako na obrázcích) a nebo bude nahoru směřovat šipka vašeho pohybu. V tom případě ale celá mapa stále rotuje a není to podle mě moc přehledné. Změnit se to dá zde: Settings -> System -> Map -> Orientation.

mapka

Po dalším stisku tlačítka Mode vás to hodí pro změnu na kompas, který je sice pěkný, ale to je tak všechno. Moje zkušenosti jsou takové, že dlouho ukazuje správně, ale jakmile dorazíte někam, kde opravdu potřebujete vědět, kam odbočit, Garmin napíše "Off Course - Enter" a jste v pytli. Kompas kromě směru, kterým byste se měli vydat ukazuje i vzdálenost do cíle a předpokládaný čas zbývající do cíle.

kompas (na trase)

Po dalším stisku Mode se dostanete do menu a po ještě jednom zpět na navigační obrazovku. Nyní můžete zmáčknout Start a vyrazit.

Kompas funguje dobře u tras, jako je ta první na následujícím obrázku. Tj. na trasách, kde se jednotlivé části trasy k sobě nepřibližují na vzdálenost menší, než je vaše vzdálenost od trasy v případě sejití z ní. Pokud budete na druhé trase z obrázku, tak se ve vyznačeném místě může stát, že vás to nebude navigovat dál po trase, ale po vyznačené šipce, tj. zkratkou. A to i přesto, že jste stále na trase.

příklady tras
To, že Garmin nenaviguje k místu, ze kterého jste sešli z trasy je dvojsečné. Je to výhoda, pokud bloudíte v lese a umíráte hlady, protože se dříve dostanete do cíle (navíc je vodítkem zmenšující se vzdálenost do cíle). Ale může to být i nevýhoda, pokud chcete proběhnout nějakou naplánovanou klikatící se trasu celou nebo třeba něco "nakreslit" svým během. Zatímco hlady jsem ještě nikdy neumíral, klikatých tras už jsem pár naplánovaných měl. To kreslení během vypadá možná lehce infaltilně, ale je to bezva zpestření. Člověk nemyslí na tepy a rychlost, ale na to, aby nepřetáhl hlavu a pod. :) Navíc tak objevíte nová místa pro běhání, protože tamtudy vedete trasu při plánování a pak tam tedy i doběhnete (s mým návodem určitě :-D).

Třetí trasa na obrázku je podobný případ jako druhá. Pokud se odchýlíte trochu, navede vás to zpět. Ale pokud víc, může vás to navést na opačný konec trasy (nebezpečné například v případě, že běžíte kolem přehrady :-D).

příklad GPSArtu :D

Obrazovky po sejití/sjetí z trasy vypadají následovně. Na hlavní navigační obrazovce není už vzdálenost do cíle, ale vzdálenost k trase. Vedle ní je čas k trase. Spodní dva údaje se nemění.

navigační obrazovka (mimo trasu)

Mapka zůstala stejná. Případ na obrázku je situace, kde jsem byl mezi domy se špatným signálem a Garmin to vyhodnotil jako sejití z trasy. Tlustá čára je plánovaná trasa, tenká je záznam vašeho pohybu a šipka jste vy.

mapka (přiblížená)

V kompasu je stejně jako v hlavní navigační obrazovce vzdálenost k trase a čas potřebný k jejímu dosažení. Šipka ukazuje směr k trase. Následující obrázek nekoresponduje s mapkou výše. Aby odpovídal situaci na mapce, musela by šipka ukazovat doleva.

kompas (mimo trasu)

Vzhledem k výše napsanému (problémy se ztrátou trasy i při mnoha chycených satelitech a následná poblázněná šipka kompasu) nedoporučuji kompas používat. Na orientaci bohatě stačí mapka. Nemá sice tak velkou šipku, ale když ji patřičně přiblížíte, orientovat se podle ní dá dobře.

mapka bez přiblížení
a s přiblížením (cca 5x)

Další možností, vhodnou hlavně pro Geocaching, je nechat se navigovat na konkrétní polohu. Nejdříve uložíme aktuální polohu: GPS -> Save Location (musíte mít signál) a pak natvrdo změníme souřadnice: GPS -> Go To Location, vybereme tu uloženou a ručně přepíšeme na požadované souřadnice. Pak jen zvolíme GPS -> Go To Location -> vybereme tu požadovanou a zvolíme Go To. Pak nás to naviguje přímo na ten bod vzdušnou čarou. Je to trochu piplačka a proto tam mám jen jeden bod a to místo kde bydlím. Můžu se tak kdykoliv podívat, jak to mám daleko domů. :-)

12 komentářů:

 1. Tezce vychytany!!! :)
  No sice je to jednodussi nez jen tak nabehat nejaky obrazek, nicmene i tak velky obdiv. Ten E.T. je naprosto skvelej.. At se ti dobre beha a triatlonuje. 12:)

  OdpovědětVymazat
 2. ouplně nejlepší je ale pořídit ke 310XT bráchu Edge 800 :-))) Nemluvě o tom, že už se objevil v prodeji i synek 910XT.

  OdpovědětVymazat
 3. JM: Když už občas potřebuji mapový podklad, vozím mobil s aplikací Trek Buddy. S Edge 800 na řidítkách bych se o něj bál.

  A o 910XT vím, ale navigace se moc lišit nebude.

  Ještě perlička. V aktuálním Velu je recenze na 310XT. :-D

  OdpovědětVymazat
 4. davide, konecne trochu pominuly zmatky aspon do te miry ze jsem mohl zaradit do sbirky na čestné místo. Myslim, že te nikdo nepobije!!! 12:)

  OdpovědětVymazat
 5. Zrovna dneska mi zase nejak kleknul tepak. Po 310 pokukuju uz dlouhe mesice, ne-li roku, mozna se konecne rozhoupu... :) Je to paradni, jen tedy musim zvazit, jestli mi to k necemu bude :))
  s0c

  OdpovědětVymazat
 6. sOc: Prodám ti svůj a koupím si 910XT. :-D

  OdpovědětVymazat
 7. Advide, za kolik? :-)
  kámen úrazu

  OdpovědětVymazat
 8. kámen úrazu: Za 4700,- (bez pásu na tepovku)
  Helpdesk v ceně. :-)

  OdpovědětVymazat
 9. Oki, to beru. HAC5 už asi nerozdejchám, předevčírem skonal, budiž mu země lehká. Domluvíme se přes mejl? kamen_urazu@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 10. Ahoj.
  Dostanu 310XT od Jeziska a tak se chci jen zeptat, zda bude fungovat tento model:
  -zadam souradnice kesky do 310
  -bezim podle sipky za keskou
  -najdu kesku
  -bezim zpet do mista A

  Mam zmerenu vzdalenost behu, tepovku a jeste mam kesku. :-)

  Pujde to takhle praktikovat?

  OdpovědětVymazat
 11. :-)) Půjde.

  Ale bod nejde vytvořit, jen upravit. Budeš tedy muset uložit "location" při zapnutém GPS a pak ho editovat na tvé souřadnice. Pak už můžeš s každou další keškou jen editovat to jedno umístění.

  Pak spustíš trénink, do toho zapneš "Navigate to Location", najdeš kešku, dáš "Stop Navigation" a pak "Back to Start" a nebo trefíš bez navigace. Nebo budeš mít uložený bod startu a necháš se navigovat na něj. "back to start" totiž naviguje po stejné trase jako jsi dorazil na místo, kde jsi a někdy tedy zbytečně oklikou.

  OdpovědětVymazat