neděle 4. prosince 2022

Vandr Jizerky a "rýmička"

No jo, je to tak, smrtelná rýmička mě postihla. První týden jen ve středu. V úterý dobrý, ve čtvrtek dobrý, ale ta středa byla pekelná. V pátek jsem si dal 30 km běh a po 20 km jsem psal kámošovi Tomovi, že o víkendu na vandr jdu, že je to dobrý. Na vandru jsem sice pořád smrkal, ale bylo mi fajn. A potom zase ve středu to na mě sedlo a ne a ne se mě to pustit. Nějak mě to poslední dva roky zlobí a na preventivce se ukázalo, že mám vysoký (hodně vysoký) imunoglobin E, což značí nějakou alergii. Ale na co by to mohlo být? V mládí :-D jsem trpíval na pyly, prach a mák. Potom spoustu let dobrý a teď tohle. Na leden jsem objednaný na alergologii, tak snad se neukáže, že mám alergii na psy. To by doma bylo pes nebo já. :-) Snažil jsem se o průchodnost dutin, aby se to neucpalo a nenamnožily se mi tam bakterie. Ale nepovedlo se a zase se mi dutiny ucpaly a mám antibiotika. :-(

Padl i Strom ultramaraton, na který jsem možná trénoval až moc zběsile, padla Divočina, besídka s Rozběháme Liberec a dál se uvidí. Metoda "pomalý běh léčí vše" nezabrala. :)

A teď k vandru. Tom termín avízoval hodně předem, tak jsem s tím počítal a jen místo nebylo jasné. Nakonec vybral Jizerky - přechod ze Sklarske Poreby do Nového Města pod Smrkem. Už cesta vlakem byla moc pěkná. Ve Sklarske Porebě byla spousta lidí, protože nedaleko je oblíbený turistický cíl Wysoki kamieň - vyhlídka a restaurace. Taky jsme se vydrápali nahoru, dali pivko a svačinu a pokračovali po hřebeni dál. Lidí pomalu ubývalo a už jsme byli u lomu Stanislaw, kde jsem byl už jednou na tomto vandru. Ale tenkrát na koloběžce jsem si některé části trasy moc neužil kvůli velkým kamenům. Pěšky nebyl problém. :-)

pohoda ve vlaku

cestou necestou

davy


Vysoki KamienSbírali jsme Horobraní a kousek před Rudym Grzbietem jsme hledali, kudy se dostat na lesní pěšinu, abychom to mohli vzít přes další tři vrcholy, ale pěšina nikde. Už bylo šero a naše vytipované místo na spaní (Drwale) nedaleko. Přístřešek, který jsem si na mapách.cz vyhlédli, byl obsazen skupinkou starších Poláků, kteří do rána měli diskotéku. Tak jsme se uchýlili o kus dál pod oblohu plnou hvězd.

Už to řídne.


lom Stanislaw

zkratka :-)

Uwaga!


Najdi Ještěd!

večeře

noc plná hvězd

ráno :-)
(obě fotky od Toma)

Drwale

Měl jsem rýmu a moc jsem se nevyspal, hlasitá hudba opodál tomu moc nepřidala a Poláci se ukázali být čiperové i ráno. :-D Počkali jsme si na východ slunce, nasnídali se a vyrazili dorazit zbytek trasy. Přes Stog Izerski na Smrk a potom dolů kolek kyselky na vlak. Na Smrku měl stánek sympatický pán, který tam vozí občerstvení na káře za koněm. V Novém Městě jsme se ještě stavili na oběd. Dal jsem si Shakshuku, což je exotický název pro lečo s vajíčkem. :-) Byla to fajn koncovka krásného víkendu.

ovesná kaše v ranním slunci

základna Poláků

jedno z hledání Horobraní
koník na Smrku

sestup

Shakshuka

Před nemocí jsme ještě stihli krásný víkend na zahrádce.

Je to otužilec. :-)

oblíbené místo pod pámelníky

podzimní hibernace

Ovce ji nechaly chladnou, není to pastevecký pes. :-D


Grohmannova výšina


degustace gruzínského vína zrajícího v nádobách kvevri

z výletu cestou domů

A když jsem v potu tváře dobudoval podkroví, uvědomil jsem si, že bude stejně hlavně pro návštěvy, protože my spíme dole s Arinkou. A to se vyplatí! :-D

3 komentáře:

  1. Jsi neskutecne akcni, Davide! Uprimne z rady tvych fotek na me i ve vyhrate mistnosti fuci zima..:)... Chaloupka vypada utulne a verim, ze i v zime diky kamnum se tam prebyva prijemne! Vsemu zdar! Vsechno nejlepsi do Noveho roku! 12:)

    OdpovědětVymazat
  2. Jste opravdu skvělý pár, je vidět že se vám daří, Davide. Mám na vás prosím dotaz, jaké karimatky jste si vzali s sebou? Nějaké samonafukovací a nebo se vám tak velký komfort defacto štítí a raději budete žít v něčem skromnějším? Děkuji.

    OdpovědětVymazat