středa 23. listopadu 2011

Kraul - akční plán

Dnes jsem se v bazénu natočil, abych viděl, jestli se kličkování zlepší, když se budu soustředit na pokládání paže do vody téměř v ose těla a na další chyby. Bohužel nezlepší. Navíc jsem zjistil, že i když dám paži do vody správně (rovně po směru plavání), tělo mi jde ze setrvačnosti šikmo a hlava taky. Hlavu musím tedy "přilepit" k paži, protože i u plavání platí, že kam jde hlava, tam jde tělo. To ale stejně nevyřeší kličkování.

Pořád mi to nejde do hlavy. Dřív jsem plaval rovně a najednou ne. Napadlo mě jediné - změna zaměstnání. Nic jiného se nezměnilo, běhám a jezdím na kole pořád stejně. Ale dřív jsem v práci nosil balíky, víc chodil a měl celkově víc pohybu v pracovní době.



Video si možná ani nepouštějte.
Ruce už mi nejdou tolik do V, ale pořád se dlaněmi brzdím
a o nohou ani nemluvím.
(23.11.2011)

Když zrekapituluji chyby z minulého příspěvku, vyjde mi toto:
 1. Paže pokládat rovně před sebe.
 2. Vysoký loket při zasouvání paže do vody.
 3. Paže musím pokládat do vody uvolněné a paže musí hned pokračovat v dráze záběru.
 4. Zlepšit chycení vody.
A dvě prve neuvedené:
 1. Paže a hlava musí být "nalepené" na sobě (dopředu rovně musí jít hlava a pak ruka, ne ruka rovně a hlava (a tedy celé tělo) šikmo).
 2. Vlním se jako had.
A protože je u mě plavání největší slabina, mám na zimu následující plán:
 1. Plavat 4x týdně
 2. Prodloužit tréninky
 3. Času od času se natočit pro zjištění zlepšení.
 4. Cvičit střed těla (jóga nebo core training).

A takhle nějak by to mělo vypadat:





28. 11. 2011

Nebudu po každém plavání psát další příspěvek, ale zase chci mít po ruce svoje postřehy, takže to budu házet sem.

Dnes test na 1500m - 30:05 (9:47, 10:06, 10:12). Oproti loňskému prosinci (30:48) malé zlepšení.
Při vyplavání jsem si uvědomil, že to, že se mi na pravou stranu plave výrazně hůře je možná polohou hlavy, která jde po nádechu a přenášení paže do vody ne rovně, jak by měla a jak jde při dýchání vlevo, ale doleva, takže pak rozvlní tělo, které ji následuje. Zkusil jsem se na to pár desítek metrů soustředit a plave se mi tak lépe. Další věcí, kterou jsem si dnes uvědomil (to pro změnu už při rozplavání :)) bylo to, že jakmile se snažím kompenzovat paži jdoucí do vody šikmo od těla tím, že ji dávám záměrně přes osu (pocitově), tak mi ta paže přes široký zádový sval táhne i nohy do strany. A to se pokaždé před plaváním protahuji. Takže asi fakt bude potřeba zpevnit střed těla a najít ideální polohu paže před ponořením do vody.


29. 11. 2011

5 padesátek na minutě s piškotem, pak 5 bez ničeho se soustředěním na vysoký loket, pak zase 5 s piškotem a nakonec 5 s packami. Mezi vždy znak. ten vysoký loket mi jde pravou dobře, ale levá ho fláká. Hlavně když dýchám napravo. Jinak na těch padesátkách bylo krásně vidět rozdíl asi 3 vteřiny mezi dýcháním na levou a pravou stranu. Budu to muset zase natočit zvlášť a porovnat.

Další zjištěnou chybou je poloha dlaně. Dělám to, že jdou sice do vody nejdřív prsty, ale pak se ruka v zápěstí zalomí a to tak, že až moc a prsty míří nahoru, čímž se brzdím. Takže si to musím hlídat a nedělat to. To jsem asi zase někde odkoukal a chybně to interpretoval.


1. 12. 2011

Hlavní motiv: 4x100Kpiš/mezi 10 vydechu, 4x100Kdychat pres 3/mezi 10 vydechu a 4x100KPAC/mezi 10 vydechu. S piškotem 1:42, 1:42, 1:52, 1:47. Liché stovky nádech vpravo, sudé vlevo. Dýchání přes tři: 1:54, 1:58, 1:57, 1:57. A s packama to bylo asi nejpomalejší, protože mi dvakrát packa spadla. Přichytil jsem si ji docela na volno jen na prostředníček a při vytahování z vody mi ji vzala voda. Ale naštěstí moje packy plavou. :) Pak jsem v rámci potréninkového přidávání zkusil kraul s piškotem a zkříženými kotníky a topil jsem se až na konci bazénu, takže dobrý. No a mám pocit, že ten můj záběr už začíná vypadat líp, tak se musím brzo zase natočit, aby mě to přešlo. :-) Jo a piškot mezi koleny mi pořád vypadával, tak jsem si ho nechal mezi stehny jako vždy. Ale nevypadával proto, že bych mrskal nohama, ale proto, že jak jsem se soustředil na techniku rukou, sevření kolen povolilo a bylo to.


5. 12. 2011

Motiv jako 29.11. Na konci tréninku jsem se natočil a je to pořád tragédie. Víceméně stejné jako minule.


Vysoký loket už je o něco lepší, ale zase se mi zdá, že ještě víc brzdím dlaní vepředu. To se ale dá vychytat. Horší je to kroucení. Zkoušel jsem už ruku před sebe jen tak plácnout, abych si zažil ten uvolněný pocit a pak to jen malinko upravit, aby šla ruka do vody správně a stejně se motám.
Nevadí mi, když dělám chybu a vím, jak ji odstranit, ale tohle mě vážně s.r..

No aspoň jsem se už naučil nahrávat videa na YouTube, aby si případní čtenáři neukroutili hlavu. Taky mi psal tomáš Vojtěchovský z totálního plavání, že by mi mohl pomoci na kurzu. Jejich stránky vypadají hezky a i to má určitě něco do sebe. Taky psal, že tak plave i Sun Yang a že oproti Cochranovi, který je více vynořený, má o 30% lepší účinnost (27 záběrů na bazén místo 34(37)). Jenže to je zase jiný styl a zase víc zmatku v mé hlavě. :) Ale to plavání na boku, které jsme dělali i na kempu a tady je více rozvedené, vypadá docela dobře a asi ho sem tam zkusím v rámci techniky po hlavním motivu.


6. 12. 2011

Tak jsem dnes zkoušel více se přetáčet na bok a je to na samostatný článek. Ten je tady.


8. 12. 2011
Dnes jsem se v rámci technických cvičení věnoval splývání/kraulovým nohám na boku a na břiše s různými obměnami (ruce u těla, jedna vepředu, nádech vepředu, rotace na stranu a nádech, pohled nahoru, do strany, dolů, přetočení na druhou stranu pomocí práce boků).
Taky jsem zjistil, že pokud nerotuji, tak se vlním i když se nenadechuji. Při rotaci mám pocit, že se tolik nevlním, ale bez videa to nevím jistě. Plaval jsem tři třístovky s piškotem a snažil jsem se rotovat (ale nepřehánět to) a plavalo se mi dobře. Ale časy nijak zázračné nebyly (5:35, 5:41, 5:47). Při otáčení na tu stranu, kde se nadechuji je to lepší a na druhou stranu si to musím ještě lépe zažít a taky koukat hlavou pořád na dno bazénu a neotáčet hlavou s tělem. Nicméně pořád si myslím, že nácvik plavání na boku a rotace je pro mě správná cesta. Pak jsem plaval 6 stovek s packama (Speedo Power Padle vel. L) v časech 1:42, 1:45, 1:47, 1:47, 1:47, 1:45 a hrana pacek mě řezala do zápěstí, takže plavat déle, vykrvácím tam. :-) Na konec jsem si v rámci dlouhého vyplavání spojeného s technickým plavání zkoušel rotaci, dýchat, nedýchat a tak podobně. Pak nakonec volně znak a z něj jsem krásně přecházel do Kn na boku se spodní paží nataženou a bylo to příjemné (tj. pohodlné, žádná křeč).


9. 12. 2011

Dnes 500K na čas za 9:28, pak 500 střídavě kraul a znak, dále 500K s piškotem a nakonec 500k s nádechem přes 5. To jsem ale zase nedal. I když to bylo lepší než v pondělí. V rámci vyplavání jsem zase nacvičoval rotaci a i ten čas na pět set metrů potvrzuje, že jdu správnou cestou.

A trocha kritiky: Na prvním kempu s etriatlonem mi nikdo neřekl, že nemám zanořovat ruku hned u hlavy a sunout ji pak dopředu. To mi řekl až Michal, když mě viděl plavat. Na druhém kempu mě zase nikdo neupozornil na základ a to je rotace vycházející z boků. Sice jsme řešili záběr, ale to je jako stavět komín a nemít základy. Takže nebýt Tomáše Vojtěchovského a jeho mailu, tak se pořád plácám na místě a řeším záběr.


12. 12. 2011

Dnes hlavní motiv 4x100Kpiš/start2:15' : 100Zpiš : 4x100K/start 2:15' : 100Z : 5x50Kpiš/start1 : 50Zpiš : 5x50KPAC/start1' : 50Zpac. Stovky s piškotem byly za: 1:41, 1:46, 1:48, 1:52 a bez něj za 1:51, 1:51, ?, 1:52. Že bych se konečně časy plavanými bez piškotu začal blížit časům plavaným s ním? Vždycky jsem měl časy s piškotem o pár vteřin lepší. Ty padesátky s piškotem a packama jsem nějak dojel. S piškotem to bylo kolem padesáti a ke konci kolem 55 vteřin a s packama první 49 a pak už jen horší a poslední za 56. Pak jsem dal 100P s packama a vyplavání.


13. 12. 2011

První motiv: 500-300-100Piš : dých přes 5/ mezi 1'. Po minulém častějším nadechování a čekání u břehu mi trenér dal pauzu 2 minuty, ale já si ji stejně zkrátil na minutu. Problém u tohoto plavání je u mně v hlavě, Když mi někdo dělá vlny do nádechu, tak mě to vystresuje a dýchám častěji. Teď jsem se snažil plavat opravdu pomalu a bylo to zase o dost lepší, než minule. Druhý motiv byl: 400-200-100svižně/p1'. To samé jsem šel minulé úterý. To byly časy: 7:52, 3:56, 1:49. Dnes: 7:39, 3:48, 1:49. Mohlo by se to takto lepšit každý týden. :) Bohužel minule jsem skoro tahal ruce po dně, jak mě bolely z pondělních pacek, takže to zase takové zlepšení není. Ale stejně to potěšilo. Snažil jsem se silně vydechovat (už u dýchání přes 5). No a nakonec jsem se natočil s tím, že se pak budu kochat rovným plavání a prd. :-(


Je to sice o malinko lepší, ale do rovného plavání to má daleko. Ta hlava se tam pořád nějak divně šmatlá.


15.12.2011

Tak dnes mě pěkně bolely ruce po úterní posilce, ale nebylo to zase tak hrozný. Po rozplavání 4 stovky s piškotem s 20" pauzou za: 1:42, 1:45, 1:48, 1:49. Hned po nich 4 stovky kraulem s minutovou pauzou za: 1:49, 1:51, 1:51, 1:51 a po stometrovém vyplavání znakem ještě 6 stovek s packama (pauza půl minuty). Vzal jsem si ty menší, abych si neutrhl ruce. Časy: 1:43, -, 1:49, 1:51, 1:49, 1:47. Dvakrát mi packy spadly a v obou případech to bylo když jsem nedotáhl vzadu záběr.

Taky jsem zkoušel nějaká technická cvičení z totálního plavání (už mám DVD) a když jsem plaval s rukama u těla a snažil se přenést váhu dopředu s hlavou pod vodou, tak mě opravdu voda vytlačovala zpět nahoru. To mi šlo na boku s rameny nad sebou i v poloze na břiše. Ale když jsem to zkoušel v poloze "tak akorát"* a ještě se u toho nadechovat, tak už to moc nešlo, protože jsem pro nádech musel kvůli vlnám trochu zvednout hlavu a bylo po nadnášení. Při vlastním plavání to samé. Hlava je při pohledu dolů podsazená přirozeně, ale pohled dolů mi není moc platný. Taky jsem zjistil, že čím rychleji plavu, tím mám větší vlnku u hlavy, tím níže je hladina vody a tím méně musím hlavu vytáčet pro nádech.

*speciální terminologie Totálního plavání


16. 12. 2011

Dnes byly v plánu pětistovky. První kraulem, druhá střídavě po 50m K a Z, třetí s piškotem a poslední s nádechem přes tři. Bolela mě ramena a byl jsem celej takovej vláčnej, tak jsem to nehrotil a celou tréninovou jednotku zaměřil na polohu hlavy (v prodloužení těla a snaha o nezvedání při nádechu). Časy: 10:15, 11:40, 9:46 a 10:23 Nakonec 500 znakem.


19. 12. 2011

Po nedělních běžkách ramena moc nechápala, co se děje. Navíc jsem plaval po obědě a to tomu moc nepřidalo. Motiv: 400TCV, 400K, 400 dýchat přes 3, 400K-Z po 50 a 8x50Kpac. Čtyřstovka kraulem za 7:50, dýchání na tři celkem dobrý a packy taky (neměřeno). Zapomněl jsem si tahák na TCV TP, tak jsem zkoušel bruslení, uvolněnou dlaň (ta ale brzdí pohyb vpřed) a přesuny paže se zastavením u brýlí (ale to mi zase přišlo jako krok zpět a navíc se to mělo dělat pod vodou).


20. 12. 2011

Motiv: 500-300-100KPiš: dých přes 5/ mezi 2', 100Z, 400-200-100svižně/p1'. S piškotem nic moc a úseky svižně za: 7:43, 3:51 a 1:49. První dva o 3 vteřiny horší než minulý týden.


22. 12. 2011

Motiv: 100piš-200piš-300piš-400K-300K-200PAC-100PAC/mezi 10výdechů v časech: 1:50.3:48, 5:47, 7:55, 5:55, 3:55, 1:50; 1:05. Nic moc. Ze začátku mi házeli vlny plavci od vedle.

Dnes jsem se zkoušel zaměřit na polohu paže (úhel paže-tělo při pohledu z boku), když je před tělem. Ostřejší úhel (paže hlouběji zanoří tělo zbytečně hluboko a tupý úhel (paže skoro pod hladinou) zase znemožní rotaci. Každopádně poloha uváděná pro nácvik na DVD TP je už moc dole. Zjistil jsem to tak, že za prvé jdu přední částí těla moc dolů a za druhé s packami mi to packu při zanoření paže "odchlípne", tj. packa jde jakoby dozadu. To to znamená, že ruka v tu chvíli tělo brzdí.

V rámci vyplavání jsem zkoušel experimentovat s počty záběrů na bazén. PZB: 36(1:05), 30 (1:15), 45(0:56), 27 (1:16)


23. 12. 2011

Motiv: 2x200Kpiš/mezi 10 vydechu : 100Zpiš : 2x200K/mezi 10vydechu : 100Z : 2x200KPAC/mezi 10 vydechu : 6x25KPAC max/25soupaž

Po včerejších večerních běžkách to bylo bezva. :-) Nejdřív jsem si pohrával s myšlenkou, že to celé odplavu volně, ale pak jsem se trochu zmátořil a odplaval normálně. Dokonce ty dvoustovky kraulem byly za 3:46 a 3:48, což je docela úspěch. Jen jsem si pořád musel opakovat, že nezabírají ruce, ale boky. :) Taky jsem se soustředil na vydechování a polohu hlavy. Taky na zanoření paže, ale v praxi jsem pak zvládal soustředění na maximálně dvě věci a třetí šla do kopru.


27. 12. 2011

Dnes byl hlavní motiv 3x(300-200-100) a mezi 10 nádechů. Mezi jednotlivými sériemi byla dvouminutová přestávka. První série byla s piškotem (5:31, 3:42, 1:48), druhá se zaměřením na vysoký loket (5:42, 3:50, 1:53) a poslední s packami (5:49, 3:41, 1:48).

Jak se teď zaměřuji spíš na polohu těla, hlavy a pořádné vydechování, tak mi zase začala levá ruka zajíždět do vody šikmo. Tak jsem si to pak hlídal a šlo to. Docela se těším na nějaký motiv plavaný po kempu, ale před začátkem nácviku TP.


28. 12. 2011

Dnes s Michalem ve Varnsdorfu. Účelem bylo trochu potrénovat a kouknout na mojí techniku.

1) Mám hlavu moc pod vodou, takže ji mám mít jakoby zakloněnou a tlačit ji dolů a hladinu vody nad brejličkami. Tj. koukat mám dopředu. To je ale zase v rozporu s TP. Na videu, kde vyhrál Sun Yang 1500m kraul koukají skoro všichni dopředu, ale zase to jsou všechno plavci od malička. A snad jediný, kdo má hlavu hodně pod vodou, je právě Sun Yang!

2) Vodu mám chytat dříve a ne až když ruka klesne níž. Což je sice v protikladu k tomu, co říká Valda (že dobře vodu vepředu umí chytit pořádně jen špička), ale za zkoušku nic nedám. Tyhle finesy si ale asi nechám až na později.

3) Zabírám moc bokem - mám si palcem škrtat o pupík (cvičení).

Jinak přenos dobrý a vlnění si moc nevšiml.


30. 12. 2011

Tak jsem experimentoval a došel jsem k tomuto:
Nezáleží ani tak na tom, v jaké je hlava poloze, ale na tom, jak je "tlačená" dolů a tím pádem jak jsou nahoru nohy. Takže ať už jsem měl hlavou celou ponořenou nebo ji měl tak jak říkal Michal (hladina nad brejličkama a vystrčená brada), tak byly nohy ve stejné poloze. Zásadní rozdíl byl v tom, že ponořená hlava je mnohem pohodlnější a občas hodit oko dopředu jde taky. Navíc je při vystrčené bradě ztuhlá horní část zad a to má špatný vliv na rotaci a plavání celkově (Sice bych si na to časem zvykl, ale proč neplavat uvolněně, když to jde). Takže to budu občas zkoušet, ale jinak zůstanu u skoro ponořené hlavy (ale někdy to zase přeháním a pak ji nestihnu vynořit pro nádech - to musím ještě vyladit). Ale když má ponořenou hlavu Sun Yang, můžu taky. :-D


2. 1. 2012

Dnes jsem měl poprvé v plánu brnkání o pupík a málem jsem se utopil. :) Jinak nic, co by stálo za zmínku.

3. 1. 2012

Michal napsal pár postřehů k videím:

hlava - zvedas nejen do vysky, ale take do boku!!!! cim dal vice vidim tvuj cely problem v tom co s tou hlavou delas ( nedelas). hlava musi vykonavat jednoduchy minimalni pohyb pri nadechu, zjednodusene, jsi technik, takze jako bys mel v cele cep v lozisku ktery je upevneny nekde ve brehu a ukoznuje ti pouze otocny pohyb a absolutne zadny pohyb do stran a nebo nahoru a dolu
nohy - tady jsem si ted jeste vsiml, ze je mas dost od sebe - plaves zesiroka, ono to je mozna tim, ze vyrovnavas prave ty pohyby hlavy. kdysi jsem to jednoho kluka odnaucoval tak, ze si koupil metr siroke gumy a nastavil si presne kolik muze mit nohy od sebe a tou gumou je tak mel svazane. Ta mu pak nepovolila vice nohy od sebe dat :) zafungovalo to. mozna ale ze u tebe bude jen stacit, kdyz srovnas hlavu :)

Tu hlavu pořeším, až se natočím po kurzu TP. Nohy uvidím, jak na tom budou.

Jinak včera mě začalo na powerjóze bolet rameno, tak jsem už na spinningu cvičil s ručníkem a pak dnes ráno s gumou a při plavání to bolelo jen trochu, ale plánovanou svižnou pětistovku jsem nedal. Jen 2x (500KPiš, 500K technicky).

6. 1. 2012

Dnes jsem dal 6x200K/P 30" v časech: 3:46, 3:51, ?, 3:53, 3:53, 3:55 a když to porovnám s časy loni tohle dobou (3:38, 3:46, 3:47, 3:49, 3:51), tak je to bída. Sice byli ve vedlejší dráze školáci, kteří dělali vlny a byl jsem po běžkách, ale i tak mi to přijde slabé. :-( Chtělo by to nějaký test bez předchozí únavy rukou.


9. 1. 2012

O víkendu jsem byl na kurzu Totálního plavání (samostatný článek) a s trenérem jsem se domluvil, že ze 4 jednotek necháme 2 klasické a 2 budou nácvik TP. Dnes jsem tak měl první samostatnou TP jednotku. Trénoval jsem: šípové přesuny, různá šířka přenosu, pauzy u brýlí, různý úhel zanoření paže, po nádechu kontrola vyrovnané polohy, zenové přesuny, přesuny jednou paží s pauzou, jen loket z vody. Možná jsem toho zkoušel moc najednou, ale chtěl jsem si to trochu zažít, abych si lépe zapamatoval, co tak mám plavat.


10. 1. 2011

Klasický trénink 3x800K. První měla být s piškotem, druhá technicky a třetí stupňovaně. První dvě jsem šel bez piškotu a třetí na čas. Byla za 15:53. Nic moc, ale ruce mě ještě bolí po běžkách. Taky jsem se po delší době natočil a pořád se motám, ale hlavní pachatel hlava byl usvědčen a bude podroben převýchově. :-)






13. 1. 2012

Dnes byly v plánu padesátky s piškotem, jen kraulem a s packama. Ale byla tam hromada lidí a tak jsem začal padesátky jen kraulem (51, 50, 53, 52, 54, 52, 54, 52, 54 (liché napravo, sudé nalevo) a u druhé série jsem to po 4 padesátkách zablil, protože to kličkování bylo na prd. Uvědomil jsem si, že mám tendenci jet rukou silou dopředu a tělo pak jde z ní místo aby šlo tělo silou a ruka volně byla tělem vystřelena. Bylo to sice na rychlost, ale i tam by měla být ruka myslím volně.


16. 1. 2012

Dnes nácvik TD, konkrétně dýchání. Při bruslení docela ok a hlava pod vodou, ale pak při celém plavání mi jde hlava z vody. Ale jak říkal Tomáš na kurzu - je to moje hlava a tak se nemám na co vymlouvat. :-)


17. 1. 2012

Dnes 600K s piškotem za 11:15, pak 2x 300K s každým druhým bazénem se škrtáním o pupík a nakonec stovky za 1:47, 1:48, 1:47, 1:50, 1:48 a 1:48 (druhá start 2:10, pak 2:15). Docela dobrý. Asi to bylo tím, že jsem o víkendu nebyl na běžkách. :) Jo a taky mi dnes přišlo, že po včerejším nácviku polohy hlavy už ji tolik nezvedám. Ale bez videa jsou to jen dohady. :-)


19. 1. 2012

Dnes motiv 10x50KPiš, 100Z, 10x50K, 100Z, 10x50KPac/ vše start 1:10'. Docela dobré, ale hlavně už se občas dokážu nadechnout tak, že mám půlku brejliček ve vodě. U padesátek skoro bez šance, protože tam s bojím, že se nenadechnu. Ale při pomalejším plavání to jde. Ale zase - chce to natočit. :-) Jo a časy s piškotem a bez něj se tolik neliší jako dříve, což znamená, že mi nohy tak nepadají, protože nic jiného než zvedání nohou piškot nedělá. Vlastně ještě šetří kyslík tím, že nohy nemohou kopat.


20. 1. 2012

Dnes opět TP - bruslení, šípové přesuny, dýchání v bruslení, zenové přenosy, poštovní schránka, prsty u hladiny při přenosu, dýchání v celém kraulu a vyplavání znak/kraul. Dýchání bez zvedání hlavy je lepší, ale nepovede se pokaždé.


24. 1. 2012

Dnes hnus. Kvůli státnicím jsem se dostal do bazénu až v tu nejhorší hodinu a půlka drah byla zabraná. 800K s dotýkáním pupíku bylo na utopení, 2x400 s piškotem docela šlo a 4x200 jsem nedal podle plánu packama, ale normálně a po první ani ne stovce jsem to zabalil. Pak jsem chvíli přemýšlel a nakonec to dal, ale bylo to na morál. Poslední dvě dvoustovky už docela šly, ale stejně.


25. 1. 2012

Dnes opět totální plavání. Šípové přesuny, kroužení loktem, poštovní schránka, uvolněné paže a hlava, tlačit na hruď a paže, poloha hlavy při dýchání, rychlá obrátka (ne kotoulovka) a nakonec znak. Chvílemi to bylo fajn ale chvílemi trochu boj. Zkoušel jsem kotoulovky, ale pak bych je stejně nedělal, tak jsem přešel na zkoušení rychlé dotykové obrátky.

Natočil jsme se kvůli poloze hlavy při dýchání a přestože nebylo moc světla, je vidět, že při dýchání napravo to je mmohem lepší. Co mi ale dělá hlava při dýchání nalevo, to mi hlava nebere.




26. 1. 2012

Dnes hlavní motiv 4x300s piškotem, ale byla jen jedna dráha a ve vedlejší dráze měli trénink ploutvoví plavci, takže lajna byla až skoro v půlce naší dráhy a na pocit při plavání nic moc. Ale překvapivě to dopadlo s časy docela dobře. Pak 8x150 nádech na 4 a na 5 a to jsem odpočíval po každé padesátce.


31. 1. 2012

Dnes klasická kondiční jednotka: 600pišK - liche bazeny brnkat o pupik, 2x300KPiš / mezi 1', 3x200K svižně / mezi 30", 6x100Kpac/P20". To brkání o pupík je na houby, akorát mě z něj pokaždé bolí rameno. U stovek s packami už bylo hodně znát, jak to kazí styl. Místo aby ruka zajela jako bez pacek dolů a dopředu, tak ji lehce prohnutý tvar pacek nutí jet dolů. To svádí pokládat ruku víc k hladině a to zase brání správné rotaci a celý styl jde do kytek. Viz obrázek.

19. 3. 2012

Nějak se nic nedělo a tak nebylo o čem psát. Trénoval jsem úterý a čtvrtek klasicky podle Michala a v pondělí a pátek totální plavání. Zlepšení v časech úseků malé bylo, ale nic zásadního. Už před soustředěním jsem se začal zaměřovat na to, že když plavu a snažím se o co nejmenší odpor, ruka nezabírá kolmo na směr pohybu, ale šikmo. A to je špatně, tak jsem si řekl, že na tom budu muset zapracovat a diskuze s Jitkou Šimákovou mě trochu popostrčila. Nad vodou moje plavání prý vypadá fakt pěkně (až na levou ruku jdoucí do vody moc vlevo) ale pod vodou prý hrůza. Roztažené prsty záběrové ruky a slabý záběr. tak jsem se na to hned druhý den zaměřil (na obojí - ruku na střed i záběr) a po dvou dnech při plavání stovek jsem měl časy o dost lepší.

před: 1:49, 1:51, 1:53, 1:53, 1:52, 1:50, 1:51, 1:50/S2:10
po: 1:41, 1:43, 1:45, 1:46, 1:45, 1:44, 1:46, 1:45/S2'

Ale pak poslední den byl test na 1500K za 27:31, což je o 32 vteřin horší než v roce 2009. Takže to vypadá, že jsem se od té doby za ty roky tak zhoršil, že i teď to zimní zlepšení nestačí na lepší čas. Ještě musím dát test na padesátce, abych měl porovnání.

Michal na nás nějaký další den koukal a pravou ruku dávám prý moc na střed (přes střed).

21. 3. 2012

Dnes poprvé plaván trénink novým Garminem. Počet záběrů byl od 54 na začátku do 60 na konci na jeden bazén, což je strašně moc. Budu dál trénoval TP pro dobré proplouvání vodou, ale budu už i pilovat záběr, aby byl efektivní. Koupil jsem si i vodotěsný foťák, tak se budu moci natáčet i pod vodou. Dále uvažuji o gumě na kotníky. S tou to bude boj, ale je hodně doporučována. A taky bych měl odhalit, proč plavu při nádechu napravo o tolik pomaleji. Taky snad pomůže podvodní natočení.

600piš, 2x300K/S6', 3x200K/S4', 12x50KPAC/S1' Časy: 11:15; 5:43, 5:52; 3:48, 3:53, 3:54; 52, 59, 56, 58, 54, 57, 53, 55, 54, 56, 53, 56


23. 3. 2012

Dnes experimentování s pocitově pomalým plavání, které se ukázalo jako rychlejší. Samozřejmě nejde porovnávat plavání po rozplavání a plavání po uplavaných několika úsecích, ale i tak je to velký rozdíl. První pajda kraulem byla normálně se snahou o plavání na krásu. Druhá byla s dlouhým sklouznutím a třetí pocitově rychle (poslední se mi nějak smotala se znakem, takže nic).

Ze srovnání vyplývá, že to chce fakt plavat na krásu (ale s dobrým záběrem). Jenže pak v únavě se ty ruce melou jak mlejn a technika jde do kytek. Zkusím plavat příště úseky pocitově pomalu a uvidím, jak to dopadne.

*****************Samostaný článek po natočení pod vodou*********************************
26. 3. 2012
Je to asi poprvé, co začínám psát příspěvek a jsem naštvanej. Jak možná víte, někdy od poloviny prosince jsem začlenil do plaveckého tréninku Totální plavání, které mi pomohlo se cítit ve vodě o něco lépe a sliboval jsem si od něj zlepšení techniky a tedy i zrychlení. První videa nad vodou a ze strany vypadala slibně. Už jsem se tak nevlnil a nohy byly blíže hladině než dříve. Ale teď jsem si pořídil foťák, který je voděodolný do 5m a koukám, že jsem tam, kde jsem byl. Posuďte sami:








Je tu spousta kdyby. Kdybych se vykašlal na totální plavání, mohlo to být podle trenéra lepší. Ale to je podle mě blbost, když se to nezlepšilo roky předtím. Jeho rady typu: "Někdy je prostě lepší vypnout mozek a bušit. Potřebuješ se prostě vykousat do mrtva v bazénu." mi s mojí současnou "technikou" přijdou kontraproduktivní. To bych se ukroutil do mrtva a bylo by to k ničemu.

Na druhé straně je názor Tomáše Vojtěchovského, že by bylo lepší se na chvíli úplně vykašlat na klasický trénink a věnovat s jen TP nemůžu posoudit, musel bych to vyzkoušet. Takhle jsem TP věnoval 2 tréninky týdně a měl jsem z toho dobrý pocit (i při plavání). Ale jak je vidět na videu, pocit nestačí.

Zásadní problém vidím v tom, že je zde požadavek na silný záběr a zároveň na uvolněnou ruku, která se přenáší dopředu a zabírá. A to prostě nedávám. Buď se uvolním a pak je přenos paže ok a snad se tolik nekroutím (viz minulá videa) nebo do toho dám sílu a pak to podle toho vypadá. Tlačím tu ruku dopředu, hlava jde na stranu a kroutím se. Mám pořád tendenci tu ruku po natažení ještě protáhnout dopředu. To má zase asi kořen v tom, že mi kdysi trenér řekl, že ruka se vepředu má natáhnout co nejdál a já to bez zpětné vazby v podobě videa nebo osobního zkouknutí dohnal do extrému.

Jinak moje celé snažení a jeho popis od konce listopadu je zde. Jediná pozitovní věc na těch dnešních je to, že jsem se viděl pod vodou. Je to vždycky lepší, než když vám někdo jiný řekne: "Tohle děláš blbě."

Zítra zkusím mít ruku uvolněnou, jak v tom příspěvku v odkazu radí Ječmínek (uvolnit přenášenou paži a jen s ní plácnout) a po nějaké době se zase natočím. A jestli nebude změna k lepšímu, fakt už se na to vykašlu. Triatlon dělám pro radost a ne pro to, abych se pořád trápil s kraulem.
*************************************************************************************
Doplnění: Musím se natočit s uvolněnýma rukama, tj. tak, jak jsem plaval do Lloretu a podívat se, jestli jsem se kroutil nebo tolik ne. Ale zlepšení časů na stovky by naznačovalo, že i pokud jsem se předtím nekroutil, jsem s kroucením rychlejší, což je paradox.


27. 3. 2012

Dnes klasický trénink 4x400K (piškot, dých přes 3, piškot, dých přes 5)/mezi 1' : 200KPac (v plánu bylo 6x400, ale zapomněl jsem na rezervaci pro školu. Časy: 7:37, 7:56, 7:34, 8:28, 3:28

Celý trénink jsem si hlídal uvolněnou paži při přenosu a vložení do vody a hlavu rovně (pohled na lajnu).

Piškota jsem si zkusil dát mezi kolena, ale nohy mi šly ke dnu a ještě k tomu mi vypadával, tak jsem ho pak měl klasicky mezi stehny. Do příště to musím nějak pořešit.

U dýchání na pět jsem zkoušel jít dopředu rukou silou, abych viděl ten rozdíl a fakt to je hodně poznat. Bylo by to asi dobré plavat i s piškotem.

U pacek je zase dobré, že se dá zaměřit na uvolněný přenos a zároveň silný záběr. Prostě ty chyby zvýrazní.

A taky bude možná problém u plavání s dýcháním na pravo v tom, že tu hlavu prostě tolik neotočím. Když ležím na břiše, tak můžu mít hlavu nalevo libovolně dlouho, ale napravo jen chvíli a už to bolí.

Psal jsem Tomášovi Vojtěchovskému a napsal mi, že asi nevím, co chci. Že chci dělat triatlon pro radost a tedy i z plavání bych měl mít radost. V tom má pravdu. Taky psal, že z vlastní zkušenosti ví, že TP je cesta, jak plavat pro radost. Takže jestli s tím plaváním nepohnu, zkusím nějakou dobu výhradně na TP a uvidím.


28. 3. 2012

Dnes opět soustředění na uvolněnou ruku při přenosu a vložení do vody a hlavu ("na čepu"). Tak to bude ještě hodně tréninků. Zpozoroval jsem i to, že jde záběrová ruka moc od těla, jak říkal Michal. Ale zaměřit se na to můžu až zvládnu ty dvě hlavní věci. Po rozplavání jsem dal 100m s deskou mezi nohama, ale je to makačka tu desku tam udržet a ještě přitom plavat. Ale fakt to nutí nezvedat hlavu.

Motiv: 200R : 100K s deskou mezi nohama : 6x100Kpiš/start 2:10 : 100Z : 6x100K/start 2' : Z100 : 6x50K/start 1' : Z100 : 6x50Kpac/S 1' : 50K s gumou na kotnících : 200V

Časy: 1:43, 1:44, 1:44, 1:46, 1:45, 1:45 | 1:46, 1:50, 1:53, 1:53, 1:54, 1:55 | 52, 55, 54, 56, 55, 58


30. 3. 2012

Test 1500K s 200m rozplavání, 50m svižně a 200 vyplavání. Stejně jako poslední tréninky jsm se snažil soustředit na uvolněnou paži a hlavu v ose. Ale občas jsem se přistihl, že to dělám špatně. Zároveň jsem se snažil o silný záběr. Jak je vidět z grafu, s únavou se zhoršovala technika a stoupal počet záběrů na bazén. Ale stejně je to osobák. :-) 28:57 (9:19, 9:43, 9:55)



2. 4. 2012

Dnes jsem začal plavat techniku TP a pak jsem potkal Petra Tvávníčka, tak jsme to tak rozebírali a moc nenaplavali. Říkal, že začínám rotaci moc pozdě a to mě zbytečně moc přetočí a dělá neplechu s nohama. Má prý začínat až se záběrem. Zkoušel jsem to a říkal, že na pohled dobrý. Nohy mám moc od sebe (to jsem věděl) a pohled by měl být víc dopředu (to už mi říkal Michal). A záběr prý dvoufázově. zabrat, pak přizvednout loket a zabrat podruhé. Tedy on je to pořád jeden záběr, ale v něm dva silné. :-)
Ale tohle dávám k ledu a vrátím se k tomu až si zažiju právě praktikované věci.


3. 4. 2012

Dnes hlavní motiv 6x200K start 4' : 100Z : 12x100K start 2'. Ale mamka mě dnes natáčela, tak jsem dal ty stovky jen 4. Časy: 3:43, 3:47, 3:49, 3:50, 3:49, 3:52 | 1:49, 1:53, 1:55, 1:54

V porovnání s dvoustovkami z 21 .3. 2012 o něco lepší časy a o cca 2 záběry na bazén méně.





a zpomaleně:


http://youtu.be/Vyqy9WGWXqA (bez dýchání)

http://youtu.be/p2t1itD9Pig (ze břehu)


Kroutím se pořád, i když ne tolik. Takže si budu stále hlídat zmíněné dvě věci. Ale aspoň už nedávám levou ruku do strany. Paže vpředu jde moc k hladině a nohy pořád moc od sebe.


4. 4. 2012

Dnes hlavní motiv 4x300Kpiš. Druhé dvě byly pomalejší než stejný motiv plavaný 26. ledna. Uvědomil jsem si, že jak jsem díky TP začal dávat paži do vody šikmo (směrem ke dnu), tak jsem to pak zase přestal dělat, když jsem ji zkoušel uvolnit a jen s ní plácnout. Tím pádem mi jde moc k hladině a nohy dolů. Při rozplavání jsem zkoušel oba způsoby pro porovnání a pak jsem zkoušel plavat s paží směřující šikmo (při zanoření - pak jde stejně trochu nahoru).

Druhá část motivu bylo 8x150K s dýcháním: liché na 4, sudé na 5. Takhle dám max. jeden bazén a mám dost a pokud to mělo být hypoxické cvičení, tak to má smysl, ale pokud to mělo být na techniku, tak to by mělo smysl jen kdybych si mezi bazény mohl odpočinout, jinak to je lapání po vzduchu a ne plavání. A já odpočíval, protože technika je priorita.


6 .4. 2012

Dnes motiv 3x800K (Piš na pohodu, dých. přes 3, poslední naplno)/mezi 100Z. S piškotem to bylo opravdu na pohodu a po 400m byl mezičas 7:15. To bylo super, jen jsem se musel pak hlídat, protože když je mezičas pěkný, mám tendenci zrychlit ruce a to mě zpomalí celkově. Pak jsem kontroloval mezičas po každé stovce (velké číslice jsou bezva věc) a konečný čas byl 14:47. Paráda! Takhle jsem to plaval na malém bazénu v Lloretu. :) A pro porovnání - 21. 3. jsem dal 600KPiš za 11:15.

Před tréninkem jsem si říkal, že tu prostřední dám do půlky co nejuvolněnějí a pak s důrazem na šikmé zanoření ruky. Ale pak jsem měl co dělat, aby to udýchal a tak jsem se snažil jen o volnou ruku a hlavu na středu. čas 16:20.

A poslední měla být naplno, což by znamenalo silové plavání s bojem o kyslík a bylo by to naprd. Tak jsem plaval volně s důrazem na techniku a silověji začal zabírat až třetí stovku od konce. Druhá půlka byla bez plavců ve vedlejší dráze a tedy s nezvedáním hlavy. Celkem za 15:32

A mám pocit, že jsem začal koukat víc dopředu, ale jen občas. Snad mě to pak nesvádí koukat při nádechu napravo doleva a naopak. Jinak obecně by se dalo říct, že plavu s menším úsilím, než před prvním natočením pod vodou.


10. 4. 2012

Dnes hypoxický trénink: 3x200Kpiš/dých přes 5 : 100Z : 6x100K/dých přes 7 : 100Z : 12x50K/25m 1-2 nádechy. Časy nemá smysl psát, dýchal jsem častěji než podle plánu a s packama jsem mezi lidi nemohl, tak bez nich. Ty pajdy na konci jsem se snažil o silný záběr a výsledkem bylo méně záběrů na bazén a dostal jsem se až ke 48 PZB. Kdyby to tak hezky šlo i bez oddechu mezi padesátkami. :-)


11. 4. 2012

Není to jednoduché soutředit se na uvolněný přenos paže a hlavu ve správné poloze, když mi trenér píše jednou hypoxické plavání a jindy zase stovky a pajdy. Dnes motiv:
6x100Kpiš/start 2:10 : 100Z : 6x100K/start 2' : 100Z : 12x50K/start 1' : 100Z : 12x50Kpac/S 55“
Časy: 1:44, 1:43, 1:44, 1:44, 1:45, 1:45 | 1:47, 1:51, 1:54, 1:55, 1:57 | 52, 54, 55, 57, 56, 58, 58, 57, 1:00, 57, 1:01, 57 | packy cca 50vt.

Porovnání s minule (28. 3.) nic moc. U všech úseků o cca 2 záběry na bazén méně. S piškotem skoro neznatelné zlepšení, stovky malé zhoršení a pajdy skoro stejné, ale od sedmé bída (minule jen 6x).


12. 4. 2012shrnutí: http://tri-dave.blogspot.com/2012/04/kraul-technika.html

Z videa je navíc zřejmé, že nohy při kopání od sebe dávám i když se snažím kopat na každý záběr. To praktikovat nehodlám, jen mě zajímalo, jestli pak třeba nekopu lépe (s nohama méně od sebe).

Taky jsem si zkusil plavat podle TP (natočení trupu) a když jsem si myslel, že jsem natočený tak 45°, byl jsem skoro 90°. Ale je dobré to vidět, protože sebe kontrola tady selhává.


17. 4. 2012

Dnes motiv 5x500K/S11' (piš, dych 3, piš, naplno, packy). Na druhý úsek jsem si ještě svázal nohy cca půlmetrovou gumou, ale ta pak měla "drag" a nevěděl jsem, jestli tahá protože mám nohy od sebe, nebo protože mi ji bere voda dozadu. A navíc jsem měl pocit, že mi někdo pořád šmatlá na chodidla, což nesnáším. :-). První úsek s piškotem klasika, druhý s dýcháním na tři jsem dýchal jak kdy, třetí s piškotem jsem zkoušel "dvoufázový" záběr (protáhnout záběr až dozadu), ale čas byl horší (což mohlo být i únavou). Pětistovka naplno byla tak nějak uvolněně naplno (mohl bych plavat dál a poslední s packami už mě ke konci bolely přitahovače prstů.
Časy: 9:08, 10:29, 9:18, 9:39 a 9:01.


23. 4. 2012

Dnes motiv 2x1000K (1.piš, 2.na čas)/100Z. První úsek o něco málo horší než předchozí tréninky, ale druhý bída. V druhé půlce mi dělali školáci vlny skoky do vody, ale první půlka byla za 9:46, což nic moc. A taky už mi ke konci docházely síly. První 18:36 a druhý 20:01.


24. 4. 2012

Dnes zase tragédie. Ruce slabý jako moucha (nevím, čím jinm by takové zpomalení mohlo být) a ještě k tomu při dvoustovkách nás bylo asi 6 na dvě lajny a každý si plaval, jak chtěl. Motiv 6x200K/ S 4' : 100Z : 12x100K/ S 2'. Časy: 3:49, 3:59, 3:56, 3:57, 3:58 a 4:02. Stovky pak 1:55, 2:00, pak star 2:10: 2:01, 1:58, 1:59, 2:02, 2:02, 2:02, 2:01, 2:00, 2:01, 2:02. Přéště už to snad bude lepší. I když do zítra asi ruce nezesílí. :)


26. 4. 2012

Dnes motiv 6x400K/S 9'. Časy: 7:45, 7:50, 7:52, 7:57, 7:56, 8:02. Měl jsem to jít včera, ale bolela mě ramena a ruce z plavání po pauze a tak jsem to přesunul na dnešek. Od druhého úseky s námi plavali ve "dvojdráze" vojáci prsa, tak to nebylo ideální, ale byl to dobrý trénink na závody. :) Snažil jsem se i o silný záběr, ale PZB pořád hodně vysoké. Každopádně pokud počet záběrů lineárně stoupá, znamená to nejspíš únavu svalů (= špatnou vytrvalost) a s tréninkem delších úseků by se to mělo zlepšit. Dnes jsem nemohl najít čepičku TP, což je vzhledem k úvahám, že mi TP už asi víc nepřinese, asi znamení shůry, že se na TP mám vyprdnout. :-) Ten pocit, že nemusím nikam spěchat a stejně to plave docela dobře, který jsem na začátklu nácviku TP měl už mám i při normálním plavání. Je to tím, že když dopředu paži tak nervu, ušetřím hodně energie a taky po paži vepředu déle jedu a mám tak víc času na zotavení a nádech.




15. 7. 2012

Tak po delší pauze takové malé resumé. Plavecký čas na Moraviamanovi byl 1:11. Bylo to v neoprenu a byla dost teplá voda. Moje plavecké snažení se tedy dá označit jako úspěšné. Ale teď babo raď, čemu a komu připsat zásluhy. Bušení přes zimu (cca 100km), které mě v čase na 1500 m posunulo o minutu a pět vteřin? Nebo totálnímu plavání, které jsem zkoušel 14 dní a už jsem plaval stejné časy jako před ním s mnohem větší pohodou (ale nezrychlilo mě)? Nebo posunu v Lloretu, kde jsem díky Jitce Šimákové přešel z uvolněného kraula na uvolněný kraul se slilnějším záběrem? Nebo koupi foťáku na podvodní natáčení, díky kterému jsem měl téměř okamžitou zpětnou vazbu? A nebo dokonce úrazu, po kterém jsem v rámci urychlení návratu k plavání před hlavním závodem sezóny zakoupil plavecký šnorchl, se kterým nedá plavat jinak než tak, že koukáte dopředu? Stejnou polohu hlavy jsem pak zachoval při venkovním plavání v přehradě a její výhoda je i v pohodlném monitorování situace před vámi. Nejspíš od všeho něco. Za hlavní ale považuji natočení se a rady dávat paži dopředu uvolněně a hned po tom vliv šnorchlu, který mě donutil dávat hlavu tak, jak se mi to trenér snažil vysvětlit, ale bylo to jako mluvit do dubu. :-) Taky určitě nebylo na škodu tahání gum po úrazu.
Pořád bojuji s tím, abych nerval ruku dopředu a přitom měl silný a dotažený záběr. Taky se snažím zabírat i loktem a ne moc pod tělem. Ale hlavně mi přijde už plavání v bazénu hrozný opruz. Je to možná i tím, že v neoprenu to prostě jede, ale když jsem plaval na přehradě v plavkách, taky to bylo fajn. Sice ne tak rychlé, ale mohl jsem pozorovat okolí, kličkovat mezi bojkami a ne jen plavat ode zdi ke zdi. V tuhle chvíli si nějak neumím představit, že v zimě zase budu plavat 4x týdně a ani si to představovat nechci. :) No uvidíme po Doksymanovi. Trenér loni řekl, že bych měl stáhnout 5 minut. Když je tedy stáhnu, budu se přes zimu chodit jen koupat. :-D To je dobrá motivace. Musím si na závodě hlavně najít dobré nohy. :)


14. 8. 2012

Tak na Doksymanovi čisté plavání od břehu ke břehu za 33:30:13, takže zimnímu plavání asi neuniknu. :)

REKAPITULACE (26. 4. 2012):
 1. Paže mít uvolněné (i třeba jen plácnout do vody)
 2. Hlavu "na čepu" - nezvedat ani nevytáčet do strany - jen rotovat v ose těla
 3. Nezvedat prsty po zanoření do vody (ruka jde k hladině a to mi potápí nohy).
 4. Nohy mít víc u sebe. Možná přijde samo s omezením kroucení.
 5. Levá jde moc do strany a pravá zase moc na střed.
 6. Záběrová ruka je při záběru moc od těla.
 7. JM_1: Jako cvičení Ti doporučuju plavat kraulové ruce s pullboyem drženým až pod koleny (zvedání hlavy Tě potom bude lámat a uvědomíš si to), aby se Ti nerozjížděly nohy a s velkýma packama, které Tě donutí
  vkládat i vytahovat ruku z vody správně.
 8. JM_2: Zařaď taky víc dobíhanýho kraula.
 9. JM_3: Skus zařadit plavání se šnorchlem, hlavou vůbec nehýbat a soustředit se jenom na správný pohyb rukou.
 10. Pořádně vydechovat.
 11. Mít prsty u sebe.
Natočit jen levou a jen pravou stranu a porovnat. Natočit, jestli už dýchání nalevo není lepší.

38 komentářů:

 1. Jak se sam natacis? Bych to taky potreboval nekdy zas udelat, na poslednim kempu sem byl loni a etriatlon ted uz nedela jednodenni, na celej vikend se neurvu. 4x tydne, ty jo Davide, neprehanis to trochu? Si budu muset najit nekoho jinyho na porovnavani kdyz mi zmizis uz ve vode...:-)
  Majk

  OdpovědětVymazat
 2. Normálně foťákem a poprosím někoho, aby mi ho chvíli podržel a natočil. Pak si ho ale musím hlídat. Přijeď a já tě natočím. :)

  No já měl taky na porovnávání Aldamana, ale ten pak začal plavat jako kdyby trénoval na olympiádu a utekl mi. :)

  OdpovědětVymazat
 3. je pravda, že jedině plaváním, plavání a zase jen plaváním se dá zlepšit. Ještě mě napadla jedna věc to že se u toho tak vlníš není způsobeno tím, že chceš dát ruku až moc dobředu, začneš tlačit i rameno a tím sebou celej škubneš a celej se vlníš ?
  Advid, ale jen o malej kousek :-P

  OdpovědětVymazat
 4. To násilné dávání ruky dopředu právě už nedělám (snažím se nedělat).

  No jasně, 7 minut na plavání je opravdu kousek. :D

  OdpovědětVymazat
 5. Alda: Hm, tak jsem to ještě zkusil a je to tím. Ruka jde sice dopředu volně, ale stejně hlava uhne. Kdybych se ale nenadechoval, uhlídal bych to. Ale jak jsem zvyklý ruku protáhnout, "položit" na ní hlavu a nadechnout se, tak to udělám. Ach jo. každý den mi přibyde další chyba, já se picnu. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Ještě chvíli a odnaučíš se úplně plavat. :))

  OdpovědětVymazat
 7. Ja si posledni dobou taky furt myslim, ze snaha furt neco vylepsit je spis kontraproduktivni. Mam takovy dojem, ze chyb tam postupne spis pribyva a pribyva a vykon moc neroste. Advid ma aspon tu vyhodu ze se mezirocne dost zlepsil, aspon doufam ze test na 1500m to potvrdi...

  OdpovědětVymazat
 8. Majku Advid má hlavně výhodu, že dostane v Loretu drsně plavecky zabrat, takže tam s tím myslím hodně pohneme. IM

  OdpovědětVymazat
 9. No tak hlavně až budu zítra dělat test, tak jak budu na všechny ty chyby myslet, tak budu nejspíš couvat. :)

  IM: Ale jesti to soustředka nezlepšíme výrazně techniku, bude to stejně na pikaču.

  OdpovědětVymazat
 10. Studuj chlapče, studuj. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Z-ZMbiem-V8

  OdpovědětVymazat
 11. Tady nelze nic více podotknout, než že je smůla, že máte to ranní plavání jen na ty blbý permice, párkrát bych s tebou v úterý ráno zašel a vyladilo by se to. Sam to máš těžký se těch chyb zbavit. O vánocích budeme ve Vanďáku, tak asi za mnou dojedeš vlakem a půjdeme plavat a mrknu na tebe. IM

  OdpovědětVymazat
 12. No hlavně jsem pako, že jsem se nenatočil na video třeba před rokem. Myslel jsem, že je to hlavní vidět pod vodou a ono to tak není.

  Jasný, pak se nějak domluvíme.

  OdpovědětVymazat
 13. Davide, tak trochu mi přijde, že plaveš jako "šprt". Hromadu jsi toho nastudoval, hodně nad tím přemýšlíš, ale zapomínáš na základní věci, jako třeba uvolněnost paže při vkládání do vody. Ve chvíli kdy tlačíš, se prostě nutně vlníš. Mysli na to, že jakmile je ruka venku, jenom ji volně přeneseš a volně s ní "plácneš" do vody.
  Jako cvičení Ti doporučuju plavat kraulové ruce s pullboyem drženým až pod koleny, aby se Ti nerozjížděly nohy a s velkýma packama, které Tě donutí vkládat i vytahovat ruku z vody správně.
  Zařaď taky víc dobíhanýho kraula, případně klidně delfínové nohy se střídavými tempy paží. To by mohlo taky pomoct k rovnému vedení těla.

  OdpovědětVymazat
 14. No jo, jenže mě nezbývá nic jiného. Ono se řekne, přenes uvolněně paži (mimochodem se o to snažím od kempu), jenže taky musí jít správným směrem, s vysokým loktem a neplácnout do vody, ale zajet do ní. Kdybych ji tam jen tak uvolněne frkl, tak mi to moc nepomůže. Já mám problém s tím, že silou zaberu dole a silou jdu dopředu nahoře a to musím odbourat.

  O packách říká hodně lidí, že tě donutí vkládat ruku do vody správně, ale buď jsem neměl dost velké packy, nebo to tak, jak se říká, funguje jen někomu. I s nimi jsem totiž plácal do vody místo zajetí pod hladinu.

  Ten piškot níže je dobrý tip, to zkusím. Delfínové nohy se střídavými záběry paží jsme dělali na kempu a ještě teď mě to budí ze spaní. :)

  Jinak si myslím, že moje metoda: Natočit se, (nechat) zanalyzovat, zapracovat, natočit se, ... by mohla fungovat.

  OdpovědětVymazat
 15. Packy si Davide chytni jenom za prostředníček a fakt to chce větší na jen dlaňovky pak tě to přinutí dávat ruku správně. Malá chyba a hledáš packu pod vodou :)

  OdpovědětVymazat
 16. IM: Mám je takhle velké: http://dl.dropbox.com/u/46503894/Fotografie0131.jpg Stačí to?

  Jestli ne, tak tyhle: http://www.sport3.cz/zbozi/862-plavecke-packy-arena-vortex nebo tyhle: http://www.sport3.cz/zbozi/1369-freestyler-hand-paddles nebo tyhle: http://www.sport3.cz/zbozi/1894-speedo-biofuse-plavecke-prstove-packy ?

  OdpovědětVymazat
 17. Tyhle: http://www.sport3.cz/zbozi/1369-freestyler-hand-paddles vypadaji dobre, ale nezkousel sem je, takze nevim. Ja mam tyhle: http://www.sportex.cz/plavecke-packy-speedo-new-power-paddle/
  a velikost L. Jak rikam staci mala chybka na pocatku zaberu a okamzite mi ji voda sebere. IM

  OdpovědětVymazat
 18. Davide, klidně tou rukou při nácviku uvolněnosti do vody jenom plácni, není to proti ničemu. Ty se snažíš v jednom kroku zlepšovat všechno a to Tě nutně tlačí do chyb.
  Jinak packy jenom na prsty mi přišly tak nějak k ničemu. Mám tyto: http://www.sportex.cz/plavecke-packy-speedo-biofuse-power-paddle/ jenom starší model v modré. Jsou výborné, navíc k nim dávají několik gumiček, takže na prsty jdou chytit hezky. Ty Michalovi taky nevypadají zle, hlavně v největší velikosti :-)

  OdpovědětVymazat
 19. O packách na prsty nikdo nemluvil, ne? IM myslel velké packy, ale upevnit jen za prostředníček.

  Nejdřív zkusím, co udělají moje packy chycené za jeden prst a pak uvidím. Škoda, že ty vámi navrhované nemá Valda, mám tam po kempu 15% slevu. :)

  OdpovědětVymazat
 20. JJ jenom za prostředníček, poradil nám to s Jirkou letos v Loretu kvůli technice Pavel Mužíček a má to fakt něco do sebe. Jak dam ruku jen malinko blbě, už mi jí voda bere. Souhlas s Martinem, je třeba velká velikost. S malýma to neodstraníš, taky jsem vyzkoušel. IM

  OdpovědětVymazat
 21. JM: Jo už to vidím. Jedny z těch, jak jsem dával odkaz jsou na prsty. Beru zpět.

  OdpovědětVymazat
 22. Tohle je pekny videjko pro názornou ukázku: http://www.youtube.com/watch?v=ngty9LX87i4&feature=results_main&playnext=1&list=PL710A476D5F9AFE0E
  IM

  OdpovědětVymazat
 23. Advide, dva postrehy. To cvičenie na videu je fajn, ale ak chceš lepšie skús toto. Je to bomba a efektivita niekde úplne inde TRX. Zoberieš to so sebou všade a precvičíš úplne všetko. hoď si do You tube TRX a je tam kopa námetov. Druhý postreh ... ja som začal v každom tréningu zaraďovať kraulové cvičenie 4x50m kraul s ľavou rukou a 50 kraul s pravou rukou. Plávam oveľa menej ako v minulosti a som rýchlejší ... je to o tom ako chytíš vodu a toto cvičenie je na to ak stvorené. Jozef

  OdpovědětVymazat
 24. Jozef: Díky za tip. O TRX vím, že to existuje, ale přijde mi to jako marketingově vyhnané lepší gumy. Dá se s tím dělat to samé, co s gumama za 270Kč. Teda úplně všechno asi ne, ale já stejně moc necestuju, takže mi to nevadí.

  Kraul jednou rukou plavu v rámci technického cvičení. Vždycky po rozplavání plavu s jednou nataženou a druhou zabírám a zpět celého kraula, pak druhou ruku a pak to samé, ale ta ruka, co nic nedělá je u těla. Možná to v kuse zkusím později, teď mám těch námětů už moc.

  Ale opravdu díky.

  OdpovědětVymazat
 25. Ale TRX nie sú gumy. Sú to popruhy a cvičíš zavesený a tým musíš stále držať rovnováhu ... gumy to je niečo úplne iné. Inak je pravda, že TRX stál kedysi hrozne moc, teraz ho zoženieš aj za 50Eur. J.

  OdpovědětVymazat
 26. No je pravda, že když čtu Triathlete magazine, tak mám občas pocit, že bez TRX se nejde nikdo z profíků ani vyčůrat. Ale já, i kdybych si je pořídil, tak se doma nedonutím. Už takhle tahám gumy, cvičím powerjógu a ještě TRX. To bych nestíhal domácí práce. :-D

  OdpovědětVymazat
 27. Ja tiež nie, mám ich v práci. Vždy keď stanem od stola dám nejakú sériu a je to :))) A keďže vstávam od stola pomerne často, tak toho aj pomerne veľa odcvičím, žiadne systematické cvičenie ... na to by ma nikto nenahovoril aj tak si všetci smejú ... a to neviem čo je powerjoga a gumy nemám ... :)))) J.

  OdpovědětVymazat
 28. Ty blaho Davide, mas toho koukam fakt mraky nactenyho, jen hezky studuj a studuj, a pis na blog, ja to pak jen opisu, nebot neni cas...:-))) Drzim palce s technikou, radit Ti nebudu, jsem taky "plavecky mrzak"...:-)
  Majk

  OdpovědětVymazat
 29. Ahoj, ty cviky na tom videu o CORE pomůžou preventivně proti bolestem zad? Již nějakou dobu hledám na youtube a stále se mi nedaří najít nic přesvědčivého. :-(

  OdpovědětVymazat
 30. Ahoj, jestli tě to bolí z toho, se moc nehýbeš a dlouho sedíš, tak na to by to pomoci mělo. Záleží, kde tě to bolí. Mně když bolelo po delším nicnedělání v kříži, tak mi podobné cvičení vždy zabíralo.

  OdpovědětVymazat
 31. Na zada je super veslovaci trenazer. Na ruce a stehna taky..:)

  OdpovědětVymazat
 32. Ahoj Advide. Pořídil jsem si gumy. Mohl bys někde zmínit nějaké motivy? Díky.
  Witold

  OdpovědětVymazat
 33. Witold: http://forum.etriatlon.cz a hledej "gumy" nebo youtube a "pulling cords"

  OdpovědětVymazat
 34. Davide ještě znovu připomínám, protože to zde nezmiňuješ, že zásadní ohledně hlavy bylo to, že přílišné ponoření vede k tomu, že se při nádechu musíš zvednout, což bere energii. Tedy je jedno kam čučíš, ale že se při nádechu zvedáš!!! IM

  OdpovědětVymazat
 35. podle ne jednoho trenera plavani - kdo neumi poradne chytit vodu by packy vubec nemel pouzivat navadi to pak naopak na jeste hori manyry nez kdyz citis jak ti voda proteka bezucelne kolem kvedlajici ruky

  podle mne je lepsi si vytvorit z ruky kosicek /jako kdyz se checs napit vody/ a donekonecna zkouset optimalni drahu ruky ve spojitosti na pocit , ze se ti to rozjelo dopredu

  takze jak to tady ctu ... 70% prispivajicich je muze rovnou zahodit :)

  OdpovědětVymazat
 36. Máš nějaké nové poznatky nebo zkušenosti stran plavání ;-)
  Witold

  OdpovědětVymazat
 37. Witold: Poslední příspěvek je z 15.7. Novější poznatky zatím žádné. :-)

  OdpovědětVymazat