středa 25. dubna 2018

Kuksa

Když jsem předloni přičuchl k těm všem věcem s lesem spojených, zaujala mě tradiční finská nádobka zvaná kuksa. I my v Čechách a na Slovensku máme podobnou nádobku zvanou čerpák. To jsem ale zjistil až později. Inu pojal jsem touhu si takovouto nádobku taky vyrobit. Našel jsem pěkné kusy dřeva - pár bukových polínek a nádor z břízy, ze kterého se dělá kuksa tradičně a těšil se, jak budu dlabat. Prvotní inspiraci pro práci jsem čerpal u Lesní želvy.

Všechno dřevo mi popraskalo. Sušil jsem pod stříškou venku, ale stejně se to nepovedlo. Tak jsem se naštval a objednal mastňácky po netu hranolek lípy pro řezbáře. Koupit jsem musel i lžicový nůž, kterým jsem udělal většinu práce. Ze začátku jsem používal i pilku, ale pak už ne.

Práce s lžicovým nožem mě moc bavila, i když jsem měl zpočátku trochu křeče do rukou zvyklých jen na cvakání do klávesnice. To ale po chvíli přešlo. Každou chvilku jsem se trochu říznul, ale jen malinko. Dostal jsem do ruky pár grifů a tak jsme trávili některé zimní večery - já dlabal a Pája si četla.

na začátku

zátiší Izáiší II 

Na skosení hran a ubrání materiálu z vnějšku se ukázala nejlepší sekera. A to jak na sekání, tak na jemnější ubírání, kdy jsem s ní pracoval jako s nožem. Občas jsem kuksu zvážil a měl radost, jak je lehčí a lehčí (nakonec po napuštění olejem byla zase těžší a těžší :-)

sekera koupená původně na led,
ale na kuksu byla taky skvělá 


Takhle nějak to u nás po večerech vypadalo. 
Po zimním dlabání přišlo na řadu šmirglování, což už byla horší práce, nicméně ještě tak do hrubosti 150 se to dalo dělat doma. Drobnější částečky dřeva už létaly vzduchem a sám jsem se vykázal s prací ven (nebo tajně brousil v koupelně - Pája blog nečte :-D ). Tahle část výrobního procesu byla psychicky náročná. Když se mi někde nepovedlo povrch určitou hrubostí správně vyhladit a zjistil jsem to třeba až po aplikaci dalších dvou hrubostí, musel jsem se vrátit k původní hrubosti šmirglu a celé to předělat. A to se mi stalo mockrát. Na fotce níže už má kuksa konečný tvar a čeká je ji jemnější a jemnější broušení. Test proveden s křupkami. :)
broušení dokončeno

Kuksa může sloužit jen na pití a většinou taky slouží. Ty bývají menší. Já ji ale chtěl i na jídlo a tak jsem rád, že jsem se nakonec dostal na objem 500 ml. No a tak jsem si udělal i lžičku. První pokus nevyšel kvůli kazům ve dřevě, ale i tak jsem první i druhý pokus zvládl za jediný den, což byla v porovnání s kuksou nádhera.

spolu před napouštěním olejem 

Dalším krokem bylo olejování. Dá se pracovat se lněným, ořechovým, olivovým, světlicovým a spoustou dalších olejů. Lněný jsem vyloučil pro zápach a pachuť a na základě rad a tipů na odborném fóru jsem se rozhodl pro světlicový (bodlákový) olej. Napouštěl jsem celkem asi 7x, ale ne každá část saje stejně. Na kratších hranách ústí léta a ta sají více.

první vsakovací fáze 

vsáknuto 

A tak pořád okola...

První zkouška v přírodě proběhla cestou na sraz Morčat a byla úspěšná. Kuksa nepraskla (jídlo bylo vařicí) a moc dobře se z ní jedlo. Dřevo se zahřálo tak, že trochu pálilo do ruky, ale to mi nevadilo. Příště budu prostě nandávat jídlo o chvilku později. Doma jsem pak zkoušel ještě kafe. Po každém použití jsem ji vypláchl vodou a vytřel ubrouskem, aby mi časem nezasmrádla.

Možná ještě vymyslím nějaký "přírodnější" provázek, zatím tam je paracord. Znovu bych do toho už asi nešel. Sice by se mi rozpustily náklady na nůž, šmirgly, prkýnka a olej (hodně mi ho zbylo) a dlabání mě bavilo, ale to nekonečné šmirglování je bez dílny prostě opruz. Ale jsem rád, že jsem do toho šel a naučil se i pár nových věcí (třeba broušení lžicových nožů).

první test 

druhý test 

A to je všechno. :-)

6 komentářů:

 1. Já si říkal, že je nějaká velká. Ale porce kolínek mi to osvětlila :-D
  Witold

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To víš, když už, tak už. A ty malé se musejí pěkně blbě uvnitř šmirglovat. :)

   Vymazat
 2. a ted uz ted dodelat zbytek servisu :))
  jinak preste zkus nastroj ktery se jmenuje rašple aspon zvenku na hrube opracovani dobra Jo a suseni dreva je veda a pokud nemas drevo ze susarny tak to trva pri dobrem uskaldneni roky:)
  Fakt si me prekvapil dobra prace :)

  OdpovědětVymazat
 3. Servis už je kompletní. :) Rašpli jsem speciálně kvůli tomu koupil, ale bez díly a bez svěráku je to naprd. Hrubé šmirgly udělaly víc práce.

  Díky. :-)

  OdpovědětVymazat